GLASBENI KULTURNI DAN ZA 9. RAZRED

Učenci 9. razreda so imeli v torek, 9. 1. 2024, glasbeni kulturni dan. Obiskali so stavbo Glasbene matice, eno osrednjih ustanov, ki je ob koncu 19. stoletja skrbela za zbiranje in zapisovanje slovenskih ljudskih pesmi, spodbujala delovanje slovenskih skladateljev in skrbela za razvoj slovenskega glasbenega šolstva.

Erazem Grafenauer, mladi profesor na ljubljanski Akademiji za glasbo nam je predstavil in zaigral na primerke kitare – od renesančne, baročne, klasicistične do sodobne. Spoznali smo tudi historična glasbila kot so lutnja in teorba.

Ogledali smo si prenovljeno Kazinsko palačo, kjer smo bili navzoči na vaji dela orkestra študentov Akademije za glasbo. Navdušila nas je restavrirana kazinska koncertna dvorana.

Osrednji del kulturnega dneva je bil obisk koncerta Big Banda RTV Slovenija s pevko Nino Strnad z naslovom Sprehod skozi zgodovino jazza. Spoznali smo kdaj, kje, kako in iz česa je jazz nastal, ter številne jazzovske sloge od začetkov do danes.

Zapisala:

Bernarda Rakar, vodja kulturnega dneva

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost