NARAVOSLOVNI DAN- 5. RAZRED, 26. 11. 2018

26. novembra smo se petošolci odpravili v naše glavno mesto. Nič kaj prijetno vreme za pouk na prostem - ob odhodu je deževalo. Naše delo se je začelo pod dežniki.

Za začetek smo si ogledali ostanke Emone - Emonca in sarkofag ob njem, ostanke rimske ceste v podhodu in maketo rimskega mesta.

V hramu kulture - Cankarjevem domu, smo pomalicali in rešili učni list.

Vreme se nas je usmililo in prenehalo je deževati. Pot smo nadaljevali v stari del mesta - pod grajski hrib.

Ogledali in prehodili smo vse tri dele srednjeveške Ljubljane: Novi trg, Stari trg in Mestni trg.

Na Mestnem trgu smo si ogledali tudi mestno hišo z vodnjakom na dvorišču. Tu smo si postregli s čajem, ki se nam je že pošteno prilegel.

Sprehodili smo se še čez tržnico, pokukali v ribarnico in si pri tem zatiskali nosove.

Šli smo še čez Mesarski most s ključavnicami prijateljstva in ljubezni za vedno. Zadnja postojanka - Prešernov trg in Tromostovje.

Dopoldne je hitro minilo, prav tako vožnja v domači kraj.

Zapisali in fotografirali: Majda in Tatjana

DAN ZDRAVE ŠOLE IN TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

V petek, 16. novembra 2018, smo na šoli izvedli Dan zdrave šole. V preteklih letih se je ta naravoslovni dan za predmetno stopnjo imenoval Dan preventive, ob 10. obletnici delovanja v okviru Slovenske mreže zdravih šol, pa smo se odločili ta posebni dan preimenovati.

Temi letošnjega dneva sta bili gibanje in varna raba interneta. V goste smo povabili predavatelje iz podjetja Osi, ki imajo dolgoletne izkušnje na področju informacijske varnosti. Športne delavnice je izvedla Judo akademija, trenerji Tee balla, 1.f letnik Gimnazije Šentvid, ki je učence učil njihov “krstni ples”, za kondicijsko pripravo je poskrbel trener Dejan, kot presenečenje pa nas je obiskala še plesno-navijaška skupina gimnazije Šentvid.

Pred samimi delavnicami so učenci predmetne stopnje v mešanih skupinah iskali moto oz. slogan Zdrave šole. Njihove ideje smo razstavili na spodnjem hodniku pri dežurnih učencih.

V kuhinji so nam pripravili odlično pokušino tradicionalnih slovenskih jedi, na hodniku pa nas je pričakala tudi čisto nova scena “Slovenski tradicionalni zajtrk” v izvedbi gospe Pintar in učencev, ki obiskujejo likovne delavnice.

Ob zaključku dneva zdrave šole smo učencem razdelili anonimne vprašalnike, ki so pokazali, da je bil večini ta dan všeč (56% učencev je delo v skupini ocenilo dobro, skoraj 20% celo odlično), športne dejavnosti so bile 62% učencev zelo všeč, 38% srednje všeč in 16% niso bile všeč. Glavna spoznanja učencev z delavnic o varni rabi interneta bodo objavljena na oglasni deski Zdrave šole.

Povprečna ocena tega dneva s strani učencev je 3,9 (od 5).

Tim Zdrave šole

NARAVOSLOVNI DAN ZA 3. RAZRED - GOZD JESENI

Učenci tretjega razreda so se v ponedeljek, 22. 10. 2018, odpravili na poučni sprehod v gozd. Na poti do gozda so se ustavili še v drevesnici in si ogledali različne vrste grmovnic in dreves. Ko so prišli v gozd, so ga najprej začutili preko svojih čutil (potipali so debla, vonjali, prepoznavali posamezne vrste dreves, opazovali podrast in poslušali raznovrstne zvoke). Nato so se razdelili v skupine in gozd preko nalog podrobneje spoznavali – določali so starost drevesa, uporabnost različnih drevesnih vrst, opazovali življenje v tleh ipd. Po  vrnitvi v razred so predstavili delo v skupinah in utrjevali svoje znanje ob reševanju učnih listov.

Simona Špik

NARAVOSLOVNI DAN ZA 1. R.- OGLED ŽIVALSKEGA VRTA, 12. 10. 2018

Lepi jesenski dnevi kar kličejo na sprehod v naravo. Zaradi pozitivnih izkušenj učiteljice prvih razredov za 1. naravoslovni dan pogosto izberemo obisk in ogled Živalskega vrta Ljubljana. Enourno vodenje pod vodstvom strokovnih sodelavcev Živalskega vrta in neposreden stik z živalmi obisk popestri in pri nekaterih učencih odpravi tudi morebitni strah pred živaljo. Tudi tokrat je bilo kar nekaj učencev, ki so po končani predstavitvi kače kačo ovili okrog vratu. Poleg kače so učenci izvedeli več o grlicah. Po končani učni uri so učenci odšli na ogled Živalskega vrta v spremstvu učiteljic. Po dveh urah in pol ogleda smo se polni novih izkušenj in vtisov vrnili v šolo.

Napisala: Simona Omerzu

Fotografije: Simona Omerzu, Vlasta Sevčnikar in Ivan Esenko